Квітковий пилок - продукт квіткових тичинок, що складаються з окремих дрібних зерен, покритих стійкою оболонкою, з неї виходить перга (бджолиний хліб).

У пилку містяться всі незамінні амінокислоти, білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікроелементи, ферменти й інші корисні людині речовини.

Пилок ефективний як засіб лікування й профілактики багатьох захворювань, як біостимулятор, що справляє сприятливу дію на організм.

Пилок застосовується при лікуванні хронічних кишкових захворювань, ниркових ускладнень, впливає благотворно на ліпідний обмін у хворих на атеросклероз (1 ч. ложка 2 рази на день перед їдою протягом місяця).

Ефективне лікування пилком при адинамічній неврастенії, психічних ускладненнях на ґрунті хронічного алкоголізму, при хронічних гепатитах. Квітковий пилок вживають по 2 ст. ложки на день при лікуванні виразки шлунка і дванадцятипалої кишки.

Можна рекомендувати використання квіткового пилку для посилення раціону людям, які перехворіли, виснажені або зайняті важкою фізичною чи розумовою працею, для профілактики багатьох хвороб і як імуностимулюючий засіб (0,5-0,6 ч. ложки 2–З рази на день протягом 3-4 тижнів – дорослим, 0,3– 0,5 ч. ложки 2-3 рази на день – дітям).

При підготовці до операції пилок призначають протягом 2-3 тижнів до й після операції. Ослабленим хворим рекомендують проведення двохмісячних курсів прийому пилку з 10-денною перервою між ними.

Щоб полегшити процес перетравлювання пилка, потрібну дозу залити 50 мл кип’яченої води, настоювати 2-3 год, збовтувати. Вживати за 45 хв до їди.

Пилок за бажанням змішати з медом або цукровою пудрою (1:1) і вживати по 1 ч. ложці 2-3 рази на день.

При початкових стадіях гіпертонії пилок вживати по 0,5-1 ч. ложці 3 рази на день. Курс лікування – 3 тижні, можна повторити після 2-3-тижневої перерви.

Гарний ефект спостерігається при лікуванні гіпотонічних станів; вживання пилку й суміші пилку з медом позитивно впливає на ішемічну хворобу серця, на хронічні захворювання печінки (вживати 3-4 місяці, після 4-6-тижневого курсу зробити перерву на 2-3 тижні), жовчного міхура.

Квітковий пилок застосовують при виснаженні, недокрів’ї, атеросклерозі, для відновлення сил після важкої хвороби, при депресії, захворюваннях легенів, при виразковій хворобі шлунка. У поєднанні з медом пилок корисний при гепатитах, цирозі печінки, холециститах.