MENU

ПРОПОЛІС

натуральний бджолиний фасований

 Вага: 11 грам. Дата збору 2014-2015 р.

Ціна: 20 гривень

Відпускається у поліетиленовій упаковці.

Прополіс широко застосовується у народній медицині як ранозаживляючий, антибактеріальний, протигрибковий, противірусний засіб. Також успішно використовують його для очищення кровоносних судин, покращення роботи травної системи та лікування захворювань зубів і порожнини рота. З прополісу виготовляють настойку прополісу, прополісну мазь та інші лікувальні засоби. 

Зберігають прополіс у скляній закритій тарі у темному прохолодному місці. Термін зберігання необмежений.

 

 

 

Детальніше про прополіс

Назва "прополіс" з"явилася в античні часи і з латинської перекладається як "перед містом", тобто цей продукт порівнювали зі сторожою, яка стояла перед містами, охороняючи їх. Адже, захищаючись від бактерій,  бджоли "штукатурять" прополісом вулик, а також комірки стільників, "ремонтують" за допомогою цього клею своє житло, "бальзамують" ним шкідників, що потрапляють до вулика, запобігаючи їх розкладанню. Прополіс забезпечує водонепроникність вулика, його чистоту і навіть стерильність.

Бджоли збирають смоли з бруньок берези, тополі, осики, каштана, дуба, в"яза, верби та інших рослин, а принісши їх до вулика, додають віск, пилок, пергу та інші речовини й отримують прополіс. Повний склад прополісу вчені ще не "розшифрували" - це таємниця бджолиної "фірми".

Залежно від складу прополіс має різне забарвлення - червонясте, сіре, коричневе, буре, майже чорне, зеленкувате.

Прополіс - унікальний цілющий продукт. Сила прополісу дивовижна. Це природний антибіотик, що сильніший за всі синтетичні антибіотики, до яких бактерії швидко звикають. Таємниця бджолиних ліків у тому, що вони складаються  з десятків біологічно -активних речовин, а жоден з мікробів не може пристосуватися одночасно до них усіх.

Прополіс також містить понад 50 мікроелементів, виявляє протимікробну, протигрибкову, противірусну, протизапальну, ранозагоювальну, знеболювальну активність. Він знешкоджує понад 100 видів бактерій, вірусів, зокрема збудників туберкульозу, дифтерії, сифілісу, грипу і т.ін. Помічний при запаленнях вуха, горла, носа, слизової оболонки рота, старечій тугоухості (відновлює слух), при захворюваннях зубів і ясен,  хворобах шкіри, захворюваннях печінки, нирок, сечового міхура, органів дихання і травлення, хронічних захворюваннях передміхурової залози, ерозіях шийки матки, запаленнях жіночих статевих органів, геморої, зниженні імунітету, вегетативно- судинній дистонії, нервово-психічних розладах, невритах, невралгіях, ревматизмі, радикуліті, ушкодженнях хребта, тромбозі. Гоїть опіки, рани, виразки після променевої терапії, виразки шлунка і 12-палої кишки.

Розчин прополісу (0,25%) є сильним знеболювальним засобом, що перевершує новокаїн, тому деякі стоматологи сьогодні мають прополіс у своєму арсеналі, обробляючи ним ясна після вимушеного їх травмуваня.

Прополіс - біостимулятор, ліквідує втому, підвищує працездатність. Застосовують його у вигляді спиртової настоянки, водної витяжки або мазі на основі олії чи вершкового масла, а також для інгаляцій при захворюваннях дихальних шляхів.

Інгаляції: 60г прополісу і 40г воску кладуть в алюмінієве горнятко місткістю 300-400мл, яке ставлять у металевий посуд на водяну баню; вдихають по 10-15хв зранку і ввечері.

Спиртову настоянку приймають по 15 - 20 крапель з водою або кип”яченим молоком тричі на день за 1 - 1,5год перед їдою.

Прополісне масло вживають  по 1 чайній ложці, діти - по 1/2- 1/3 чайної ложки з теплим молоком за 1- 1,5год перед їдою або після їди.

Для того, щоб приготувати прополісне масло, до 100 г вершкового масла, розтопленого в емальованому посуді та охолодженого до +70ºС, додають 15г подрібненого прополісу і ретельно розмішують протягом 15хв, періодично підігріваючи на малому вогні (не доводячи до кипіння!). Готові ліки фільтрують через 3-4 шари марлі у скляний посуд і зберігають у темному прохолодному місці.

Найпростіший рецепт при ангіні, грипі, нежитю - шматочок прополісу завбільшки з горошину тримати в роті до цілковитого розчинення. Прополіс не можна ковтати, бо може утворитися виразка на слизовій оболонці шлунка.

Прополіс (бджолиний клей) являє собою смолисту речовину жовто-зеленого, коричневого або темно-червоного кольору. За температури нижче 15°С він стає крихким і твердим, а при нагріванні вище 30°С – м’яким і клейким. Має характерний смолистий запах, гіркий смак. За структурою представляє густу неоднорідну масу. У гарячій воді прополіс розчиняється погано, у спирті за кімнатної температурі його розчинність становить 60-70%.

Прополіс – не харчовий продукт, бджоли використовують його для замазування щілин у вулику і приносять цю клейку масу в корзинках задніх ніг. А у вулику до них домішуються віск, квітковий пилок або бальзамисті оболонки пилкових зерен. Через в’язку структуру  він служить  для полірування воскових комірок, склеювання рамок, корпусів, замазування щілин, звуження льоткових отворів, просмолювання внутрішньої поверхні вулика тощо.

Завдяки специфічній дії його на мікроорганізми підтримується належний санітарний стан гнізда. При видобуванні з гнізда, у прополіс потрапляють часточки деревини, утеплювальних матеріалів, тіла бджіл.

Склад прополісу

Склад прополісу: рослинні смоли (в середньому 55%); бальзами, які містять у вигляді складних сумішей ефірні масла (8), дубильні речовини (8), ароматичні альдегіди, фенолокислоти; віск (22); квітковий пилок (5-11%); механічні домішки. В ньому великий набір мінеральних елементів, містяться вітаміни та інші речовини. До групи біоактивних сполук відносяться флавоноїди з їх антибактеріальними властивостями.

Прополіс містить велику кількість мінеральних речовин і мікроелементів та такі хімічні елементи як марганець, цинк, барій, титан, олово, мідь, нікель, кобальт, ванадій, хром, свинець (від 0 до 11,6 мкг/100 г). Крім цих елементів прополіс містить ще кальцій, фосфор, сірку, калій, натрій, залізо, магній, молібден, алюміній, кремній, ртуть, селен, цирконій, фтор, сурму. У кількісному відношенні серед цих елементів переважають цинк та марганець.

Встановлено, що багато компонентів прополісу містяться в смолистих речовинах бруньок берези й тополі.

Кількість вітамінів дуже незначна й мінлива. Прополіс містить від 8 до 17 амінокислот. Деякі дослідники зазначають, що прополіс містить і речовини секрету слинних залоз бджіл. Більшість інгредієнтів прополісу рослинного походження.

Лікувальне застосування прополісу

Користь прополісу у бактерицидній, знеболюючій, протизапальній дії. Прополіс застосовують при лікуванні і профілактиці  цілого ряду хвороб  жіночих урологічних захворювань, недостатньому імунітеті, інфекційних захворюваннях.

В основі лікувальної дії прополісу лежать його різноманітні властивості:

  • протизапальні
  • антимікробні
  • антивірусні
  • анестезуючі (знеболююча сила 0,25% спиртового розчину прополісу перевершує дію кокаїну в 3.5 рази )
  • біостимулюючі  збуджує у клітинах синтез нуклеїнових кислот і тим самим протеїнів)

Прополіс застосовують при захворюваннях дихальних шляхів, середнього вуха, носоглотки, травного тракту, ендемічному зобі, незагойних ранах; при лікуванні ерозій шийки матки, захворювань передміхурової залози; при зниженні імунітету.

Настоянки, мазі, водяні розчини з прополісу не важко приготувати в домашніх умовах: 

 

НАТУРАЛЬНИЙ ПРОПОЛІС

У народній медицині для лікування фурункулів, карбункулів, дерматомікозів із прополісу роблять коржі, накладають їх на хворе місце, фіксують лейкопластиром. Запалення швидко розсмоктується.

При пародонтозі прополіс жують після прийому їжі. Розм’якшуючись при жуванні, прополіс відкладається між зубами, справляючи тривалу лікувальну дію.

При неінфекційних та інфекційних загальних захворюваннях прополіс вживати всередину по 5-10 г на день. При першому прийомі – доза мінімальна. За відсутності алергійних реакцій і гарної переносимості доза поступово (3-4 дні) збільшується, а при поліпшенні стану – зменшується.

Прополіс для прийому всередину має бути чистим, доброї якості.

НАСТОЯНКА ПРОПОЛІСУ

10 г досить м’якого прополісу подрібнити (остудити, натерти на тертці, просіяти крізь сито), помістити в темну скляну пляшку, залити 100 мл 70% спирту, щільно закрити й настоювати 8-10 діб в темному місці при кімнатній температурі. Щодня пляшку збовтувати кілька разів. Потім настоянку прополісу слід витримати.10-12 год у холодильнику й профільтрувати. Зберігати настоянку в темній пляшці в холодильнику.

Настоянка має антисептичні, ранозагойні, знеболюючі, протисвербні, антитоксичні й антиоксидантні властивості, стимулює обмінні процеси, знижує зсідання крові, знімає судинний спазм, стимулює регенерацію тканин і захисні реакції організму.

Зовнішньо використовувати для лікування захворювань слизової оболонки порожнини рота, ясен, зубів, хронічного тонзиліту (у вигляді полоскань – 1 ч. ложка настоянки на 1 склянку води, робляться також змащування осередків ураження водно-спиртовим розчином, для чого настоянку прополісу розбавляють кип’яченою водою в співвідношенні 1:2), запалень середнього вуха. Настоянку прополісу змішати з рослинною олією у співвідношенні 1:2, підігрівати до температури тіла, закапувати по З-5 крапель дітям і по 7-10 крапель дорослим – 3-4 рази на день.

Усередину вживати при простудних захворюваннях, грипі, бронхітах, запаленнях і туберкульозі легенів, гіпертонії, виразковій хворобі шлунка й дванадцятипалої кишки, колітах та ін. Доза прийому – 20-60 крапель на 50-100 мл води (молока).

Курс лікування – 5-30 днів, залежно від захворювання.

Доза для дітей розраховується за принципом: на 1 рік дитини – 1/20 дози дорослого. Протипоказанням для застосування настоянки є алергія до прополісу.

Рекомендується приготувати 10-, 20-, 30-, 50% спиртові настоянки прополісу, які будуть базовими для виготовлення сумішей і ліків із прополісом.

РІДКИЙ ЕКСТРАКТ ПРОПОЛІСУ (3:10)

30 г подрібненого й очищеного прополісу засипати в темну скляну пляшку, залити 100 мл 96% спирту, щільно закрити й настоювати 3-7 днів у темному місці при кімнатній температурі, щодня струшуючи пляшку. Потім профільтрувати й щільно закрити.

Екстракт має антисептичну, протизапальну, знеболюючу, протипухлинну, протипроменеву дію, сповільнює старіння. Застосовується зовнішньо й внутрішньо. Прийом усередину – по 10-15 крапель 3 рази на день (з невеличкою кількістю води) – сполучають із прийомом полівітамінів.

Курс лікування – 3-4 тижні.

В разі потреби курс лікування повторити після 15-30-денної перерви.

РІДКИЙ ЕКСТРАКТ ПРОПОЛІСУ (1:1)

100 г подрібненого й очищеного прополісу засипати в темну скляну пляшку, залити 100 мл 96% спирту, щільно укупорити і настоювати 3-7 днів у темному місці при кімнатній температурі, щодня струшуючи пляшку. Потім профільтрувати й щільно закрити. Зберігати в холодильнику в темній пляшці. Екстракт може використовуватися для приготування емульсійних мазей та інших препаратів прополісу.

ПРОПОЛІСНА ВОДА

Прополіс, що залишився після приготування спиртових розчинів, заливається дистильованою водою (1:2) і нагрівається на водяній бані 10-20 хв за температури 80°С. Суміш безупинно помішується, потім фільтрується. Зберігається в холодильнику. За 2-3 місяці бактерицидна активність води зменшується.

Усередину вживається по 30-50 мл 3-5 разів на день за 30 хв – 1 год до їди. Курс лікування 3-4 тижні, залежно від захворювання. За необхідності курс повторити.

Прополісна вода має антигрибкову, антимікробну, антивірусну, антизапальну, антипро-меневу, знеболюючу, кровоспинну та інші властивості.

Її приймають всередину із профілактичною метою (1-2 рази на день, можна зі спиртовим розчином), як зміцнювальний, омолоджувальний засіб, при лікуванні органів травлення, дихання; зовнішньо – при виразках, опіках, ранах.

 

ВОДНО-СПИРТОВА ЕМУЛЬСІЯ ПРОПОЛІСУ

10 мл настоянки прополісу змішати з 1 л дистильованої води.

Готується перед уживанням.

 

ВОДНА ВИТЯЖКА (ЕКСТРАКТ) ПРОПОЛІСУ

100 г подрібненого прополісу засипати в скляну банку, залити 500 мл дистильованої води, щільно закупорити й настоювати 3-5 днів. Щодня банку необхідно підігрівати на водяній бані до 40-50°С протягом 1-2 год, постійно перемішуючи вміст скляною паличкою. Потім препарат профільтрувати. Для термінового одержання водної витяжки подрібнений прополіс залити водою, нагріти на водяній бані до 80°С, витримати при цій температурі 2-3 год, потім профільтрувати.

Приймають, обов’язково збовтуючи, по 20-30 мл 2-3 рази на день протягом 4-6 тижнів.

Після 3-місячного зберігання бактерицидні властивості зменшуються.

 

М’ЯКА ВИТЯЖКА (ЕКСТРАКТ) ПРОПОЛІСУ

Рекомендується для приготування мазей і свічок із прополісом.

Готується 50% спиртовий екстракт прополісу. Для цього50 гподрібненого прополісу залити 100 мл 96% спирту, настоювати 7-10 днів у темному місці при кімнатній температурі, періодично збовтуючи, профільтрувати.

Після цього розчинник випарюється на водяній бані (виходить витяжка активних речовин прополісу м’якої або твердої консистенції). Зберігають витяжку в темному скляному посуді, щільно укупореною.

 

ПРОПОЛІСНА МАЗЬ НА РОСЛИННІЙ ОЛІЇ

Взяти85 грослинної (обліпихової, персикової, абрикосової або соняшникової) олії, довести в емальованій ємності до кипіння, додати подрібнений прополіс, розмішати й знову довести до кипіння. Видалити домішки, що спливли, профільтрувати, розфасувати в скляні баночки.

Двошарову пов’язку з марлі просочити маззю й накласти на вражене місце. Переміняти через 1-3 дні.

Пов’язка, не прилипаючи до рани й не травмуючи її, справляє знеболюючу і протизапальну дію, прискорює заживлювання рани.

 

МАСЛИНОВО-ПРОПОЛІСНА ОЛІЯ

Узяти 5, 10, 15 або20 г подрібненого прополісу, залити 100 мл маслинової олії, нагріти на киплячій водяній бані 1 год, профільтрувати крізь 3 шари марлі, залити в скляні банки.

Використовується маслиново-прополісна олія для загоєння трофічних виразок, ран, опіків, ерозій шийки матки, тріщин прямої кишки, для розтирання при захворюваннях кістково-суглобного апарату, при захворюваннях слизової оболонки порожнини рота, шкірних захворюваннях, при захворюваннях бронхо-легеневої системи, шлунка й кишечника, для підвищення опірності організму.

Всередину вживати по 1 ст. ложці 3 рази на день за 45 хв до їди.

 

МАСЛЯНО-ПРОПОЛІСНИЙ БАЛЬЗАМ

Взяти 20 г прополісу,10 г свіжого несолоного вершкового масла,70 г рослинної олії. Подрібнений прополіс розтерти в порцеляновій ступці з вершковим маслом, додати рослинну олію й усе ретельно перемішати.

Бальзам використовують як ранозагойний засіб при старих виразках, ранах, тріщинах шкіри тощо.

При нежиті 2-3 рази на день ватяні тампони, змочені отриманою сумішшю, закладають у ніс.

 

ПРОПОЛІСНА МАЗЬ

1. Виготовити 5-, 10-, 15-, 20-, 30-, 40% мазь. Для цього взяти 5, 10, 20, 30 або 40 г прополісу, ретельно подрібнити, засипати в емальовану ємність і розплавити на киплячій водяній бані до в’язкої консистенції. Потім додати відповідно 95, 90, 85, 80, 70 або 60 г вазеліну з ланоліном, несолоного вершкового масла або іншої жирної основи (загальна вага її й прополісу –100 г), витримати на водяній бані за температури 80°С ще 20-30 хв, постійно помішуючи. Потім профільтрувати крізь 2 шари марлі, вистудити й розфасувати в темні скляні банки. Зберігати добре укупорені банки в холодильнику.

2. Прополісна мазь ефективна при лікуванні застарілих ран, опіків, дерматитів, піодермії, екземи й інших шкірних хвороб.

Антимікробні властивості мазі залежать від концентрації в ній прополісу.

10% прополісні мазі використовувати при нежиті, опіках, обмороженнях, геморої, запаленнях шийки матки. 15% мазі використовувати при застарілих виразках, ранах, тріщинах шкіри, вуграх, висипках, шкірній сверблячці. 20% мазі використовувати при грибкових захворюваннях шкіри, фурункулах, карбункулах, екземах. 30- і 40% мазі використовувати при радикулітах, ішіасі, захворюваннях периферичної нервової системи, бешисі, раці, туберкульозі шкіри.

 

МАЗЬ ІЗ М’ЯКОЮ ВИТЯЖКОЮ ПРОПОЛІСУ

Взяти 5, 10, 15, 20, 30 або 40 г м’якої витяжки прополісу, додати відповідно 95, 90, 85, 80, 70 або 60 г будь-якої жирової основи й витримати на водяній бані (температура води 80°С), постійно помішуючи, 7-10 хв.

80 г вазеліну й 10 г ланоліну розтопити на водяній бані, потім розтерти з 10 г м’якої витяжки прополісу. При вистиганні утвориться 10% гомогенна прополісна мазь.

 

ПАСТА З ПРОПОЛІСОМ

Подрібнений прополіс розтерти з вазеліновим маслом (1:1) у порцеляновій ступці до одержання однорідної сметаноподібної консистенції. Зберігати в темних скляних баночках у холодильнику.

 

ПРОЛОЛІСНО-ВОСКОВА МАЗЬ НА РОСЛИННІЙ ОЛІЇ

500 мл будь-якої прокип’яченої рослинної олії змішати з 30-35 г розплавленого воску й 50 г прополісу. Підігрівати при постійному помішуванні 30 хв. Зберігати в щільно укупореному темному скляному посуді. Прополісно-воскова мазь – ефективний ранозагоювальний засіб.

 

ЕМУЛЬСІЙНІ ПРОПОЛІСНІ МАЗІ

Для їхнього приготування потрібні жирова основа (риб’ячий жир, вазелінове масло або вазелін, соняшникова олія тощо), ланолін і рідкий екстракт прополісу.

У порцеляновій ступці розтерти ланолін із рідким екстрактом прополісу, додати його поступово для одержання однорідної маси. Потім з’єднати цю масу, постійно помішуючи, з жировою основою.

 

СВІЧКИ З ЕКСТРАКТОМ ПРОПОЛІСУ

У порцеляновій ступці змішати екстракт прополісу та жирову основу (1:4) до однорідної консистенції. Потім виготовити свічки діаметром 1 см, завдовжки 2-3 см із загостреними кінчиками й загорнути кожну свічку в целофан. Зберігати у холодильнику.

Свічки використовувати при захворюваннях прямої кишки, передміхурової залози, гінекологічних захворюваннях.

Застосовувати свічки після очисної клізми по 1 шт. на ніч.

 

СВІЧКИ З М’ЯКОЮ витяжкою ПРОПОЛІСУ

20 г розпущеного на водяній бані какао-масла розмішати з 1 г м’якої витяжки прополісу. Із суміші виготовити 10 свічок.

 

МЕДЯНО-КАЛАНХОЙНА ЕМУЛЬСІЯ З ПРОПОЛІСОМ

На водяній бані протягом 20-30 хв за температури 45°С витримати суміш із 7-8  г світлого меду, 7 мл 10% спиртового екстракту прополісу, 15 мл соку каланхое пір’ястого. Суміш безупинно розмішувати. Отриману емульсію розфасувати в темні скляні баночки й використовувати для змащування мигдалин, задньої стінки горла, для інгаляцій при застудах.

Усередину вживати емульсію (1 ст. ложка за 1 год до їди 3 рази на день) при лікуванні хронічного гастриту зі зниженою кислотністю шлункового соку. Курс лікування – 1-2 місяці.

 

МЕДЯНО-КАЛАНХОЙНА ЕМУЛЬСІЯ З ПРОПОЛІСОМ І СОКОМ АЛОЕ

За попереднім рецептом приготувати медяно-каланхойну емульсію із прополісом. Витримане 7 днів у холодильнику листя алое подрібнити, видавити з нього сік. Невідфільтрований сік додати до медяно-каланхойної емульсії (1:10), перемішати й розфасувати в баночки з темного скла. Зберігати в холодильнику.

 

ПРОПОЛІСНЕ МОЛОКО

200 гмолока в емальованій ємності довести до кипіння, зняти з вогню, усипати 10 г подрібненого прополісу й безупинно перемішувати до одержання маси однорідної консистенції. Потім профільтрувати крізь марлю в скляний посуд, а після остигання з поверхні молока видалити пінку з воску, що утворилася. Вживати як лікувальний засіб для підвищення імунітету, зміцнення організму. П’ють прополісне молоко теплим. Для профілактики та зміцнення організму пити по 0,3-0,5 склянки 1 раз на день; для лікування різних захворювань пити по 0,3 склянки 3 рази на день.

 

ПРОПОЛІСНЕ МАСЛО

Для одержання 5-, 10-, 15-, 20% препарату 5, 10, 15,20 г подрібненого прополісу розплавити в емальованій ємності на киплячій водяній бані. Після одержання в’язкої консистенції прополісу в ємність додати 95, 90, 85,80  г свіжого несолоного вершкового масла (загальна маса суміші –100 г) і витримати на водяній бані за температури не більше 80°С ще 15 хв, постійно помішуючи. Потім отриману масу профільтрувати крізь З шари марлі й, безупинно помішуючи, вистудити. Розфасувати в темні скляні банки (для поліпшення смаку додати мед і каву), зберігати в холодильнику.

Прополісне масло має протизапальні, болезаспокійливі властивості, підвищує імунітет, застосовується при лікуванні різних захворювань.

При туберкульозі кишечника й легенів курс прийому складає 1,5-2 місяці.

Після двотижневої перерви курс, якщо необхідно, повторити.

При захворюваннях органів дихання прополісне масло вживати до повного одужання.

Вживати 5-, 10% прополісне масло по 1 ч. ложці, а 15-, 20% – по 0,5 ч. ложки з теплим молоком за 1 год до їди 2-3 рази на день. Гладким людям дозу збільшити в 1,5-2 рази.

 

ПРОПОЛІСНИЙ МЕД

Для одержання 5-, 10-, 15-, 20% препарату 5,10, 15,20 г подрібненого прополісу розплавити в емальованій ємності на водяній бані до в’язкої консистенції, додати 95, 90, 85,80 г бджолиного меду (загальна маса суміші –100 г) і витримати на водяній бані за температури не більше 80°С ще кілька хвилин, постійно помішуючи. Потім профільтрувати крізь шари марлі, вистудити, розфасувати в банки темного скла, зберігати в холодильнику.

Прополісний мед має протизапальну, болезаспокійливу, ранозагойну, антисептичну дії. Зміцнює імунну систему.

При туберкульозі легенів вживати 1,5-2 місяці, після двотижневої перерви курс, якщо необхідно, повторити.

При хворобах органів дихання прополісний мед вживати до повного одужання.

Вживати 5-, 10% прополісний мед по 1 ч. ложці, а 15-, 20% – по 0,5 ч. ложки за 30 хв до їди 2-3 рази на день (тримають у роті до повного розчинення). Гладким людям дозу збільшують в 1,5-2 рази.

 

uCoz